Jak się przygotować na źrebaka?

Brandy
Papaja ćwiczy jogę
Nowy członek stada to zawsze dla nas ogromne przeżycie tym bardziej jeśli jest to mały źrebak od jednej z podopiecznych.
      Dla kogoś kto ogląda źrebaki tylko w internecie taki maluch to głównie sama słodycz i rozkosz. Otóż jest to dość normalne choć teraz po 2 latach obcowania ze źrebakami patrzę na to z oporem. Czemu? Zobaczyłam, że przygotowania a także i opieka nad mini pasożytem to masa roboty!
     Kiedy wiemy, że za około 2 tygodnie jest termin porodu musimy przygotować boks, w którym ma odbyć się cud narodzin. Boks im większy tym lepszy, tak aby klacz swobodnie mogła się w nim położyć i wstać nie zginając przy tym kręgosłupa w kąt prosty. Ścielimy w nim na gruuubo słomą tak aby źrebię miało miękko,ciepło i sucho! Polecam osobiście przeniesienie tam klaczy wcześniej aby mogła się oswoić z nowym miejscem i uznać je za bezpieczne. Dodatkowo trzeba zapewnić jej towarzystwo tak aby zwiększyć jej komfort. Zanim klacz zacznie rodzić polecam uprzedzić weterynarza aby w razie problemów mógł w miarę szybko przyjechać oraz poprosić o porady dotyczące postępowania w przypadku komplikacji.
    Polecam wyposażyć się w kamery,choćby jedną, która prześle nam obraz z boksu np. na telefon. NIE KAŻDA KLACZ URODZI PRZY CZŁOWIEKU! Przykładem jest klacz mojego dziadka ;) nigdy nie urodziła przy nim, zawsze gdy wyszedł i wrócił dzieciak już był.
    W momencie gdy zauważymy, że klacz ma ochotę pozbyć się ciężaru załóż na ogon skarpetkę co ochroni go przed płynami płodowymi, ale jak Ci się nie chce rozumiem, też jestem leniem. Przygotuj rękawiczki jednorazowe (najlepiej kilka par), ciepłą wodę w misce,jodynę lub gencjanę. Zawsze mogą się przydać.
    Zaparz sobie melisę, i rozmyślaj nad imieniem dla źrebaka. Nie denerwuj się to nic nie pomoże a może tylko zaszkodzić. Nie wchodź do boksu zaraz po rozwiązaniu. Daj klaczy i dziecku trochę czasu na ogarnięcie co się właśnie wydarzyło.NIE ODCINAJ PĘPOWINY! Ona ma się urwać sama. Nawet gdy już mini pasożyt jest na świecie ona dalej dostarcza mi niezbędnych rzeczy! Patrz, podziwiaj interweniuj tylko jeśli trzeba. Ciesz się i dokończ melisę.

Co dalej? W sumie to zależy już tylko od właściciela :) Trzeba pamiętać, że źrebak ma równie duże potrzeby co dorosły koń jednak potrzebuje o wiele więcej uwagi. Jeśli ją dostanie awansuje na dobrego pasożyta :)


akjasam

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Jak Kochać To Tylko Konie , Blogger